Korfbal Mánia...

aneb Korfbal do škol

 

Z diskuze...

Sparrow Club Náchod

Co je korfbal?

Korfbal je hra pro každého: muže i ženy všeho věku. Je rozšířen na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Hraje se v hale i venku. A není nijak mimořádně finančně náročný na vybavení. Prvním potřebným vybavením je hřiště rozdělené na dvě poloviny, dvě tyče o délce 3,5 metru, dva nejspíše ratanové koše a konečně dva týmy o osmi lidech, v každém družstvu musí být čtyři muži a čtyři ženy. Hru rozhodují dva rozhodčí, ale postačuje i jeden. Hra je jednoduchá: získáváte bod, když se vám podaří prohodit míč košem soupeře. Po dvou dosažených koších (jedno na jaké straně) si družstva vymění poloviny a z útočníků se stávají obránci a naopak. Tým je totiž rozdělen vždy 2+2 na dvě čtveřice.

Jaká jsou specifika korfbalu?

Za prvé a hlavně, korfbal je týmový sport. Individuální výkony jsou pochopitelně základem, ale korfbal nepřeje sólování. Příslušnost k týmu znamená týmovou práci. Běhání s míčem nebo dribling jsou zakázány. Jakmile v běhu získáte míč, zastavíte se a přihrajete volnému spoluhráči.

Za druhé, korfbal je smíšený sport. Hrají muži dohromady se ženami, ale ženy jsou v taktice týmů rovnocenné: další pravidlo korfbalu totiž říká: muž brání muže, žena ženu, vždy jen jeden proti jednomu. Přesila dva na jednoho, muž proti ženě a naopak se nepřipouští.

Za třetí, korfbal je hra taktická. Každé družstvo se snaží docílit co nejvíce bodů za pomoci taktiky svého týmu jako celku. Pravidla totiž dále ochraňují slabší nebo menší (nikoliv však nešikovnější) hráče: korfbal je bezkontaktní sport, kde blokování soupeře, vrážení do něj či násilné odebrání míče nejsou dovoleny. Důležité jsou technické a taktické dovednosti, nikoli svaly. A není samozřejmě povoleno ani hýbání s košem: i tak je skórování obtížné. Nepočítají se totiž koše, vstřelené z "bráněné" pozice: je důležité si nejprve vytvořit chytrou kombinační hrou volný prostor a teprve poté střílet.

 
Copyright © 2007 KORFBAL MÁNIA | vytvořil šíma